Komentarze: 0
Zanim pozostawisz komentarz pod tym postem, zastanów się, w jaki sposób Ty ustalasz i realizujesz własne cele?! A może zechcesz się podzielić swoimi doświadczeniami w tej kwestii z innymi czytelnikami?!
Ja chciałbym przedstawić Tobie swoje podejście do ustalania i realizacji planów zawodowych, ale i nie tylko. Pewne metody sprawdzają się zarówno na tle zawodowym jak i prywatnym.
W kolejnym poście bliżej opiszę metodę ustalania celów, którą stosuję. Tą techniką jest SMART.
Zanim napiszę następnego posta traktującego o tej metodzie, chciałbym zwrócić uwagę na pewne kwestie.
Jeśli podejmujesz wyzwanie i wyznaczasz sobie jakiś ambitny cel, co się dzieje, jeśli nie masz pewności, że uda się go Tobie zrealizować? W takiej sytuacji pewnie często nie udaje się go Tobie zrealizować albo na pewnym etapie rezygnujesz z jego realizacji twierdząc, że nie potrafisz, a może nie masz odpowiednich możliwości, kompetencji.
Przedstawię tutaj swoje podejście do tego tematu, które możesz zaakceptować bądź nie.. Z chęcią z Tobą porozmawiam na ten temat.
Otóż ustalając sobie jakiś cel zawsze jestem pewien, że go zrealizuję. Pewność siebie przekłada się na możliwości realizacji planu, mając wizję projektu już zrealizowanego łatwiej jest odnaleźć niezbędne narzędzia do jego realizacji. Następnym krokiem jest podjęcie działania. Koniecznym krokiem do pozytywnego wyniku jest podjęcie działania, wykonanie kroku w jego kierunku. Działanie z kolei przyniesie rezultat.
Czym jest dla Ciebie rezultat? Dla mnie jest on informacją zwrotną. Jeśli jest pozytywny i zadawalającym, wiem, że wykorzystałem odpowiednie możliwości i podjąłem właściwe działania. Taki proces staram się wówczas w procesie realizacji kolejnych planów.
Co jeśli rezultat nie spełnia moich oczekiwań? I znów informacja zwrotna: może nie mam odpowiednich kompetencji, może podjąłem nie takie działanie, może powinienem skorzystać z innych narzędzi czy też możliwości? Nie oznacza to, że odkładam projekt na półkę. Skoro wynik mnie nie zadawala, szukam nowych rozwiązań, próbuję poszerzać swoje kompetencje. I tak aż do osiągnięcia zakładanego wcześniej rezultatu. Takie działanie wpływa bardzo na Twój rozwój osobisty.
Podam przykład: Moim celem jest założenie strony internetowej o tematyce rozwoju osobistego. Mam pewność, że to zrobię. To pokazuje mi pewne możliwości, ale czy mam odpowiednie kompetencje. Na chwilę obecną nie, nie znam sposobów konstrukcji stron i procedury ich tworzenia. Co robię? Korzystam z literatury, z kursów, z podpowiedzi doświadczonych osób w tym obszarze. Podejmuję działanie, w którym wykorzystuję wiedzę, i testuję ją robiąc ćwiczenia. Sprawdzam ich rezultat i jeśli widzę, że nie jest to, to, czego oczekuję, szukam nowych możliwości i nadal pracuję nad swoimi kompetencjami, które przybliżą mnie do realizacji zamierzonego celu. Podchodząc do tego w ten sposób na pewno zrealizuję zamierzony cel. Mam 100% pewność.
Zapraszam Was serdecznie do wymiany poglądów na powyższy temat.
Pozdrawiam
M.